School Graduates index

Roane County High School

1905

Clemmie Kittrell
Kate Wester

 

 

1908
 

Mose E. Ingram

Ben H. Littleton
Robert A. Littleton
Sallie E. Littleton
Reese Martin
Ruth Martin
Alyce Morrison
Lulu Morrison
Minnie O. Patton
Mary L. Sienknecht
Frank K. Suddath
O.T. TIndexll, Jr.
Hugh E. Wyatt
   
     
     
 

1918

Dora Blye
Joe W. Deatherage
Blance Eblen
Carmen E. Henry
W. Frank Ingram
J. Lee Pope
Emma Rose

 

1920

Mae BLYE
Alvin B. CARDWELL
Stella M. CARTER
Mary Helen CROWDER
Carl M. DIETZ
Beulah HART
Irene HENRY
Vivian Bernada HILL
Herbert INGRAM
Willie Mae ISHAM
Dora LADD
Grace LADD
Elizabeth LITTLETON
George D. MARTIN
William F. MILLICAN, Jr.
William PARKER
James SPARKS
Sophia TIndexLL
Edna ZIRKLE

   
 

1924

Effie Bailes
Gertrude Blye
Fay Bowman
Verna Briggs
Lyda Brown
Mary Sue Byrd
James Chapman
Ruth Chapman
Louise Clark
Lela Eblen
John R. Evans
Robbie Farmer
Maggie Ruth Galloway
Bronce Johnson
Reece Johnson
Mary Helen Marney
Gilbert McCollum
Henry Parker
Ada Frank Roberts
Martha Roberts
Fred Rhear
Fay Smith
Blanche Ellis TIndexll
Mary Zirkle

1925

Mary Esther Bennette
James Bowers
John Ed Bowers
Robert Bowers
Leonard Cate
Robert H. Crowder, Class President
Glenn Eblen
Dennis Ewing
Robert E. Fisher, Class Vice-President
Raymond A. Floyd
Henry William Fuller
Willie Sue Harmon
Ben C. Hart
Tom Hart
Lelia M. Humphreys
Leonard E. Ladd
Margaret Ladd
Ruby Martin
John R. Neergaard
Ruth Patton
Dorothy Roberts
Katherine Roberts
Reva Gene Rose
George Taylor
Ruth TayloR
Elizabeth Waller
Van S. Waller
Class Sec. and Treas.

1926

James M. Allen,
Class Secretary and Treasurer

Ada Fay Allison
Alice Ruth Bowers
David Ernest Bowers
Hazel H. Bowers
J. Owenby Bowman
Hugh M. Crowder
Hazel Fisher
W. Frank Fritts
Reba Fuller
Belus E. Holt, Class President
Rupert Huffine
Jesse Ralph Johnston, Class Vice President
George A. Zirkle

1927

Wendell W. BOWMAN
Dixie Lynn BOWMAN
Howard BURNETTE
John W. HARVEY, Jr.
Vergil HEDGECOCK
Odis JOHNSON
Gladys LADD
Lela MARNEY
Paul MARTIN
Alfred MARSH
Forrest NEERGAARD
Mildred ROBERTS
Margaret WALLER
Alfred MARSH,
Class President
Dixie Lynn BOWMAN,
Valedictorian
Paul MARTIN,
Salutatorian

 
1929

Clarence Bailes

Grace Bailes
Helen Barnard
Nelle Barnard
Elsie Brogdon
Vada LaVern Brown
Elizabeth Byrd
Marie Campbell
John R. Cate
Billie Chapman
Thelma Feezell
Grace Fuller
Carl Herrell
Lexie Holt
Thelma Holt
Hildred Hood
James Hood
Mildred Hood
John Huffine
James F. Iddins
Mattie Johnson
Rella Johnson
Herschell Morrison
Grace Nipper
Clyde Parker
Ruth Pope
Gladys Raby
Mildred Smalley
Catherine Stegall
 

1931

Faye E. Barnard, Class President
John M. Barnard
Jack Branson
Astor L. Buckner
Bennett R. Buckner, Class Secretary
Bonnie Rose Byrd
Virgelia Crowder
Robert M. Delaney
Evalynn Ellis
McNutt Pope Evans
Grace G. Feezell
Paul W. Ferguson
Chester L. Harvey
Glen Jones
Roy Lee Ladd
W. Herbert Ladd
J. Carlton Neergaard
Cassie V. Pickel,
Class Treasurer
Joseph H. Rayder
Margaret L. Robinette
Jessie Mae Smith
Eva Helen Stegall
Juanita Pauline Stegall
Ray Arnold Stegall
Earl H. Tutterrow
Katherine L. Waller
Lucy Lee Waller,
Class Vice-President
Gertrude Bernice Williams
1932

James Allen
Mattie Bacon
Lillie Bailey
Verna Bailey
Delsie Baker
Edna Billings
Paul Briggs
Pauline Cooley
Boyd Cox
Edith Dennis
Hooper Eblen
Paul Feezell
Orlena Fields
Houston Fritts
William Hood
Theodore Howard
Ellen Lane
Helen Limburg
Alice McMurray
Pauline Neergaard
Carrie Norman
Elizabeth Pierce
Beulah Prichard
Richard Stegall
Ada Grace Tutterrow
Bonnie White
Myrtle Wilson
Winiea Woody

1933

Ethel Mae Armour
Nellie Brown
Eva Helen Collier
Robert Easter
J. Ralph Eblen
Ada Lucile Fields
Katie Evelyn Harvey
Dixie J. Hensley
Elmer J. Hinkle
Thomas Arvine Huffine
Clifton H. Ladd
Minnie Joe Monger
Sam Rose Parker
Margaret Patterson
Thelma Irene Pritchard
Eugene Rayder
Selma Lee Rodgers
Faye Rose
Raye Rose
Sally Russell
Gladys Schubert
Frank M. Smith
Harold F. Spears
George F. Tutterrow
Henrietta Waller
Jane Waller
Amanda Ruth Wilson
Charles Zirkle
 
   

1937

Jean Armour
Lucille Bailey
Browder Branson
Glenn E. Brown
Wanda Desma Campbell
Elizabeth Colyer
Ruth Crabtree
Helen Davis
Murrel C. Davis
Helen Irene Easter
Mae Guy
Gail Holt
Mary Alna Jarman, Class President
Hugh L. Johnson
Jessie Keylon
Eugene S. Kyle
Lillie Moore
Miami Myles
Sudie Pierce
Edna Plemons
Lela Plemons
Clyde L. Pogue
Mary Ruth Robinette
Rachael Varina Rose
Reed Russell
Ethel E. Speers
Viola Mae Stegall
Margaret Stinnett
Edgar Swicegood
Campbell Wilson
     
     
     
     
     
   
1953

Ruth Adcock

Wm. "Mickey" Bradford
Medra Breeden
Laverne Caldwell, Class President
Clara Wright Cook
Wanda Sue Chamberlain
Myrtle Daniel, Saluatorian
Jimmy Deal
Harold Duff
Gary Frances
Ethel Galyon, Valedictorian
Donna Herren, Class Treasurer
Bobbe Thomas Honey
Shirley Houser
Mildred Kidwell
Betty Martin
Joyce Marshall
Betty Edwards Morrison
Minnie Louise Newhouse
Roberta Phibbs
Peggy Pierce
Martha "Tootsie" Plemons
George Poole, Class Vice President
Leona Ramey
Sue Shannon
Lester Smith
Mary June Speers
Peggy Thompson
Laverne Walker
Jack Williams
Mary D. Wright, Class Secretary

.